W branży poligraficzno-wydawniczej pracuję od 1990 roku. Były to pionierskie czasy DTP w Polsce. Wtedy na komputerach PC używało się do składu tekstu np. WordStara i ChiWritera, a do łamania książki lub czasopisma programu Ventura Publisher 3.0. Natomiast grafika wektorowa była tworzona w wersji 2.0 Corel Draw. Na platformie Macintosh były dostępne pierwsze wersje pakietów Adobe i Quark.
Od tamtych, pionierskich czasów przeszedłem wszystkie stanowiska od operatora składu do szefa pracowni DTP i specjalisty, aż po wydawcę (od roku 2000).
W międzyczasie (od roku 1994), w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod szyldem firmy „Pre-press
Consulting”, która w roku 2000 zmieniła nazwę na Wydawnictwo „e media, zrealizowałem
wiele książek, katalogów i broszur, a także kilka tytułów gazet i czasopism. W latach 1999-2002 byłem realizatorem (projekt layoutu, redakcja techniczna, skład i łamanie) częstochowskiego czasopisma kulturalnego aleje 3.
W zakresie komputerowego składu i łamania książek i czasopism współpracowałem m.in. z wydawnictwami: Videograf, Videograf II, Technopol, Edycja św. Pawła. W latach 2003-2007 wykonywałem skład i łamanie książek ilustrowanych także dla Wydawnictwa Helion SA. W uznaniu za jakość wykonanych prac zostałem uhonorowany statuetką „Najlepszy z najlepszych” w kategorii „Skład książki w kolorze”.
co teraz?
Będące moją firmą Wydawnictwo „e media” z siedzibą w Częstochowie świadczy między innymi usługi edytorskie i wydawnicze (także w trybie POD), od przyjęcia manuskryptu poprzez zaprojektowanie całej publikacji, redakcję językową, redakcję techniczną, skład i łamanie komputerowe, pre-press aż po druk (także niskonakładowy). Od roku 2000 zostało wydanych w „e media” wiele interesujących książek, a ich liczba wciąż rośnie. Więcej informacji na temat „e media” i jej działalności znajduje się w serwisie firmowym.
Ponadto poprzez prowadzenie serwisu literackiego e-czytelnia™ (wersja mobilna pod adresem: e-czytelnia.mobi), skutecznie (jak myślę) propaguję ideę czytelnictwa (nie tylko on-line), gdyż w pełni zgadzam się z twierdzeniem Jima Trelease'a, autora „Read-Aloud Handbook” (Podręcznik głośnego czytania), które stało się także mottem „e media”.
hobby
Fotografia, film, książka, turystyka górska i krajoznawcza, żeglarstwo.